A FUGA elsőrendű üzenete: az építészet a kultúra elválaszthatatlan része. A különböző művészeti ágakból érkező kortárs alkotók bemutatásával az építészet és a társművészetek kapcsolatát kívánjuk erősíteni. Célunk, hogy a kultúrafogyasztó közönség a Budapesti Építészeti Központban otthonosan érezze magát. (saját honlap)
„A FUGA feladata a nagyközönség és az építészet kapcsolatának ápolása. A központ az építészet és kultúra új városi fóruma, az épített környezet alakítását, a főváros építészetét bemutató kiállítótér, a város felfedezésének új kiinduló információs pontja, szakmai és civil konferenciák helyszíne kíván lenni.” (www.epiteszforum.hu)
FUGA Budapesti Építészeti Központ
2009. október 1-jén nyílt meg a Belváros szívében az V. kerület Petőfi Sándor utca 5. szám alatt a Budapesti Építészeti Központ, a FUGA.
A FUGA-ban az induló három hónapban 92, 2010-ben 239, 2011-ben 241, 2012-ben 333, 2013-ban 348, 2014 első két hónapjában 48, eddig összesen 1301 esemény volt.
A FUGA programjait 10 műfaj szerint csoportosítottuk: építészet /407/, komolyzene /163/, képzőművészet /119/, klub /94/, könyv /84/, család /48/, színház /25/, film /87/, tudomány /53/, képzés /221/. Ezek közül a műfaji átfedések figyelembevételével az építészethez köthető rendezvények száma több mint 700.
A Házban 6 kiállítóhely működik, amelyekben a kiállítások nagyságrendileg háromhetente váltják egymást.
A 2009. októberi nyitás óta az országban egyedülálló kínálatú szakmai könyvesboltot üzemeltet.
A 2009. októberi nyitás óta az országban egyedülálló kínálatú szakmai könyvesboltot üzemeltet.
2012. október 1-jén kezdte meg működését a FUGArádió, a világ első tematikus építészeti rádiója, melynek műsorösszetétele a FUGA programkínálatához kötődik.
Az események látogatottsága dokumentumok és részben becslések alapján 2013-ban 27000 fő. 2014 első két hónapjában már több mint 4000 látogató volt.
A FUGA eseményeiről hírt adott többek között: MTV, Duna TV, d1 tv, City TV, Kossuth Rádió, Bartók Rádió, Lánchíd Rádió, Klub Rádió, Magyar Építőművészet, Octogon, Metszet, Magyar Iparművészet, Balkon, Új Művészet, Műértő, Muzsika, Budapest folyóirat, Népszabadság, Magyar Nemzet, Élet és Irodalom, Magyar Narancs, HVG, epiteszforum.hu, hg.hu, hvg.hu, Revizor online, artportal.hu, tervlap.hu, port.hu, est.hu, fidelio.hu
A FUGA-programok nagy számban nem csak a főváros, hanem az egész ország szakmai, kulturális közönségéhez szólnak. Az elmúlt évek rendezvényei közül 150 közvetlenül kapcsolódik a területi kamarák, vidéki városok, egyetemek működéséhez.
A FUGA intenzíven működik együtt a hazai felsőoktatási intézményekkel: BME, BKF, DE, ELTE, LFZE, MKE, MOME, PTE, SZFE, SZIE, YBL, KE, VE
Az elmúlt évek alatt folyamatosan nőtt a nemzetközi kapcsolatok száma. Eddig 20 ország 50 rendezvényének adott helyet a ház. Többekkel folyamatban van együttműködési megállapodás előkészítése.
A FUGA népszerűségét bizonyítja, hogy kiállítási lehetőséget már csak 2015. év 4. negyedévére tud biztosítani.
A 2014. évre már lekötött legfontosabb események: Milánói Világkiállítás 2015 – A magyar pavilon pályázatára beérkezett pályaművek kiállítása, Örökség a jövőnek – jövő az örökségnek, Az Év Tájépítésze és Az Év Junior Tájépítésze díjátadó és kiállítás, Architecture and Wine in Central Europe – A prágai Jaroslav Fragner Galéria szervezésében, 20 éves az AMI /Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Kar Alkalmazott Művészeti Intézet/, Piranesi Award 2013, Az Építészet Hónapja, Az SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar kiállítása az Ybl Bicentenárium alkalmából, MÉK Küldöttgyűlés, Fotóhónap 2014, Koncert Kurtág György tiszteletére, Kurtág György jelenlétében
Az események sokszínűségét és sűrűségét bemutatandó, mellékeljük a mai napon a FUGA-ban látható tartalmakat címszavakban: „Én és a Római” - fotópályázat a Római-partért díjazott pályaművek, Zsitva Tibor fotói a 4-es metróról, a FUGArádió stúdiója, a Vargha Mihály könyvesbolt kínálata, az ELTE Matematikai Múzeum kamarakiállítása, Klaniczay Péter összeállítása Carlo Scarpa életművéről, FUGA honlap, Tizenkét kőmíves sorozat: Bodonyi Csaba portréfilmje, Tarjáni Antal fotókiállítása, Ekler Dezső életmű-kiállítása, Krajcsovics Éva, Németh János festőművészek kiállítása, Vass Balázs építészhallgató fotói litvániai útjáról, Kozma György képregénye Xantus János utolsó filmtervéről, Kitekintés – az ÉK egyesület kiállítása
A FUGA és a Vargha Mihály könyvesbolt működését 3 fő fizetett alkalmazott látja el. A legtakarékosabb éves működéséhez 60 millió forint szükséges. A Ház az elmúlt év alapján ennek szűk 1/3-át tudta kitermelni /rendezvény lebonyolítás, könyveladás, jegybevétel, reklám, stb/, a többit támogatásból kell megszerezni. Ezen kívül évente a működési költséggel azonos nagyságrendű külső, nagyobbrészt önkéntes munkával elkészült kiállítási anyag érkezik a FUGA-ba /nyomatok, installációk, hangszerek, stb./
Budapest, 2014. március 1.
Nagy Bálint
programigazgató
programigazgató